News Arena

Join us

Home
/

mark-your-paris-olympics-calendar-for-dates-and-events

Sports

Mark your Paris Olympics calendar for dates and events

The games begin officially in Paris, France, from July 26 and end on August 11.

News Arena Network - Paris - UPDATED: July 11, 2024, 01:36 AM - 37 mins read

The games begin officially in Paris, France, from July 26 and end on August 11.

Mark your Paris Olympics calendar for dates and events

Around10,500 athletes from 184 countries are expected to participate in the events.


The Paris Olympics 2024 games begin officially in Paris, France, from July 26, with the river Seine (and not a stadium) forming a grand stage for the Opening Ceremony, and end on August 11. 


The ceremony will start off from 1.30pm ET or 11pm IST on July 26.

 

There will be 10,500 athletes from 184 countries participating in the events.

 

Here are the schedules. Days are displayed according to the Paris timezone. India is 3 hours and 30 minutes ahead of Paris, France

 

 

 

July 26
Opening Ceremony


July 27 (14 gold medal events)
Artistic gymnastics: 1100-1330; 1530-1800; 2000-2230: M qualifications


Badminton: 0830-1200: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1400-1730: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1930-2300: M/W singles & doubles group stage

 

Basketball: 1100-1515: M group phase (2 matches); 1715-1900: M group phase (1 match); 2100-2245: M group phase (1 match)

 

Beach volleyball: 1400-1600: M/W preliminary phase (2 matches); 1800-2000: M/W preliminary phase (2 matches); 2200-0000: M/W preliminary phase (2 matches)

 

Boxing: 1530-1755: W 54kg, W 60kg, M 63.5kg, M 80kg round of 32 or round of 16; 2000-2255: W 54kg, W 60kg, M 63.5kg, M 80kg round of 32 or round of 16

 

Canoe slalom: 1500-1910: M C1 heats, W K1 heats

 

Diving: 1100-1200: W synchro 3m springboard final

 

Equestrian: 0930-1830: Eventing dressage

 

Fencing: 1000-1640: W épée, M sabre through quarters; 1900-2250: W épée, M sabre semis, medal finals

 

Football: 1500-2300: M group stage (8 matches)

 

Handball: 0900-1230: M preliminaries (2 matches); 1400-1730: M preliminaries (2 matches); 1900-2230: M preliminaries (2 matches)

 

Hockey: 1000-1500: M pool stage (2 matches); 1030-1530: M pool stage (2 matches); 1700-2200: M/W pool stage (2 matches); 1730-2230: M/W pool stage (2 matches)

 

Judo: 1000-1400: W -48kg, M -60kg elimination rounds; 1600-1900: W -48kg, M -60kg medal rounds

 

Road cycling: 1430-1830: M/W ind. time trial finals

 

Rowing: 0900-1310: M single sculls, W single sculls, M double sculls, W double sculls, M quadruple sculls, W quadruple sculls heats

 

Rugby sevens: 1430-2045: M placement matches, semis, medal finals

 

Shooting: 0900-1345: M/W 10m air pistol, Mixed team 10m air rifle qualification; 1030-1150: Mixed team 10m air rifle finals

 

Skateboard: 1200-1530: M street preliminaries; 1700-1900: M street medal final

 

Surfing: 1900-0430 (0700-1630 Tahiti time): M/W round 1

 

Swimming: 1100-1300: W 100m fly, W 400m free, M 100m breast, M 400m free, W 4x100m free relay, M 4x100m free relay heats; 2030-2230: W 100m fly semis, M 400m free, W 400m free finals, M 100m breast semis, W 4x100m free relay, M 4x100m free relay finals

 

Table tennis: 1500-1800: M/W singles preliminary round, Mixed doubles round of 16; 2000-2300: M/W singles round 1

 

Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M/W singles, doubles; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): M/W singles, doubles; 1200-1900 (outside courts): M/W singles, doubles

 

Volleyball: 0900-1130: M preliminary round; 1300-1530: M preliminary round; 1700-1930: M preliminary round; 2100-2330: M preliminary round

 

Water polo: 1400-1700: W preliminary round (2 matches); 1830-2130: W preliminary round (2 matches)

 

Sunday July 28 (13 gold medal events)

Archery: 0930-1105: W team eliminations; 1415-1755: W team medal rounds

 

Artistic gymnastics: 0930-1320; 1450-1630; 1800-1940; 2110-2250: W qualifications

 

Badminton: 0830-1200: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1400-1730: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1930-2300: M/W/Mixed singles & doubles group stage

 

Basketball: 1100-1515: M/W group phase (2 matches); 1715-1900: M/W group phase (1 match); 2100-2245: M/W group phase (1 match)

 

Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)

 

Boxing: 1100-1310: W 50kg, W 66kg, M 51kg, M 57kg, M 71kg, M 92kg round of 32 or round of 16; 1530-1740: W 50kg, W 66kg, M 51kg, M 57kg, M 71kg, M 92kg round of 32 or round of 16; 2000-2210: W 50kg, W 75kg, M 71kg, M 92kg round of 32 or round of 16

 

Canoe slalom: 1530-1850: W K1 semis, finals

 

Equestrian: 1030-1530: Eventing cross-country

 

Fencing: 0930-1650: M épée, W foil through quarters; 1900-2310: M épée, W foil semis, medal finals

 

Football: 1700-2300: W group stage (6 matches)

 

Handball: 0900-1230: W preliminaries (2 matches); 1400-1730: W preliminaries (2 matches); 1900-2230: W preliminaries (2 matches)

 

Hockey: 1000-1500: W pool stage (2 matches); 1030-1530: W pool stage (2 matches); 1700-2200: M pool stage (2 matches); 1730-2230

 

Judo: 1000-1400: W -52kg, M -66kg elimination rounds; 1600-1900: W -52kg, M -66kg medal rounds

 

Mountain bike: 1400-1630: W cross-country final

 

Rowing: 0900-1310: W single sculls, M single sculls, W double sculls, M double sculls repechage, W coxless pair, M coxless pair, W lightweight double

sculls, M lightweight double sculls, W coxless four, M coxless four heats

 

Rugby sevens: 1530-2200: W pool rounds

 

Sailing: 1200-1900: M/W windsurfing, skiff

 

Shooting: 0915-1230: M/W 10m air rifle qualification; 0930-1305: M/W 10m air pistol finals

 

Skateboard: 1200-1530: W street preliminaries; 1700-1900: W street medal final

 

Surfing: 1900-0430 (0700-1630 Tahiti time): M/W round 2

 

Swimming: 1100-1300: M 200m free, M 400m IM, W 100m breast, M 100m back, W 200m free heats; 2030-2230: M 400m IM, W 100m fly finals, M 200m free, W 100m breast, M 100m back semis, M 100m breast final, W 200m free semis

 

Table tennis: 1000-1400: M/W singles round 1; 1600-1800: Mixed doubles quarters; 2000-2300: M/W singles round 1

 

Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M/W singles, doubles; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): M/W singles, doubles; 1200-1900 (outside courts): M/W singles, doubles

 

Volleyball: 0900-1130: W preliminary round; 1300-1530: W preliminary round; 1700-1930: M preliminary round; 2100-2330: M preliminary round

 

Water polo: 1030-1330: M preliminary round (2 matches); 1500-1800: M preliminary round (2 matches); 1930-2230: M preliminary round (2 matches)

 

Monday July 29 (18 gold medal events)
Archery: 0930-1105: M team eliminations; 1415-1755: M team medal rounds

 

Artistic gymnastics: 1730-2030: M team final

 

Badminton: 0830-1200: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1400-1730: M/W/Mixed singles & doubles group stage; 1930-2300: M/W/Mixed singles & doubles group stage

 

Basketball: 1100-1515: W group phase (2 matches); 1715-1900: W group phase (1 match); 2100-2245: W group phase (1 match)

 

Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)

 

Boxing: 1100-1310: W 60kg, M 63.5kg, M +92kg round of 32 or round of 16; 1530-1740: W 60kg, M 63.5kg, M +92kg round of 32 or round of 16; 2000-2210: W 60kg, M 63.5kg, M +92kg round of 32 or round of 16

 

Canoe slalom: 1530-1830: M C1 semis, finals

 

Diving: 1100-1200: M synchro 10m platform final

 

Equestrian: 1100-1630: Eventing jumping team final, eventing jumping ind. final

 

Fencing: 0930-1650: M foil, W sabre through quarters; 1900-2310: M foil, W sabre semis, medal finals

 

Handball: 0900-1230: M preliminaries (2 matches); 1400-1730: M preliminaries (2 matches); 1900-2230: M preliminaries (2 matches)

 

Hockey: 1000-1500: M pool stage (2 matches); 1030-1530: W pool stage (2 matches); 1700-2200: W pool stage (2 matches); 1730-2230

 

Judo: 1000-1400: W -57kg, M -73kg elimination rounds; 1600-1900: W -57kg, M -73kg medal rounds

 

Mountain bike: 1400-1630: M cross-country final

 

Rowing: 0930-1220: M single sculls, W single sculls semis E/F, M coxless pair, W pais, M lightweight double sculls, W lightweight double sculls, M quadruple sculls, W quadruple sculls repechage, M eight, W eight heats

 

Rugby sevens: 1400-1700: W pool rounds; 2000-2300: W placement matches, quarters

 

Sailing: 1200-1900: M/W windsurfing, skiff

 

Shooting: 0915-1305: Mixed team 10m air pistol qualification, M/W 10m air rifle finals; 0900-1400: M trap qualification day 1

 

Surfing: 1900-0430 (0700-1630 Tahiti time): M/W round 3

 

Swimming: 1100-1300: W 400m IM, W 100m back, M 800m free heats; 2030-2230: W 400m IM, M 200m free finals, W 100m back semis, M 100m back, W 100m breast, W 200m free finals

 

Table tennis: 1000-1400: M/W singles round 1; 1600-1800: Mixed doubles semis; 2000-2300: M/W singles round 2

 

Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M/W

singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (outside courts): M/W singles, M/W/Mixed doubles

 

Volleyball: 0900-1130: W preliminary round; 1300-1530: W preliminary round; 1700-1930: W preliminary round; 2100-2330: W preliminary round

 

Water polo: 1400-1700: W preliminary round (2 matches); 1830-2130: W preliminary round (2 matches)

 

Tuesday  July 30
Archery: 1200-1555: M/W ind. eliminations; 1745-2025: M/W ind. eliminations


Artistic gymnastics: 1815-2030: W team final

 

Badminton: 0830-1200: M/W singles & doubles group stage; 1400-1730: M/W singles & doubles group stage; 1930-2300: M/W singles & doubles group stage

 

Basketball: 1100-1515: M group phase (2 matches); 1715-1900: M group phase (1 match); 2100-2245: M group phase (1 match)

 

Basketball 3X3: 1730-1930: M/W pool round (4 matches); 2100-2300: M/W pool round (4 matches)

 

Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)

 

BMX freestyle: 1325-1630: M/W seeding round

 

Boxing: 1100-1340: W 54kg, W 57kg, M 51kg, M 80kg round of 32 or round of 16; 1530-1810: W 54kg, W 57kg, M 51kg, M 80kg round of 32 or round of 16; 2000-2240: W 54kg, W 57kg, M 51kg, M 80kg round of 32 or round of 16

 

Canoe slalom: 1500-1910: M K1 heats, W C1 heats

 

Equestrian: 1100-1630: Dressage Grand Prix qualifier

 

Fencing: 1200-1730: W épée team through semis, placement matches; 1930-2140: W épée team medal finals

 

Football: 1500-2300: M group stage (8 matches)

 

Handball: 0900-1230: W preliminaries (2 matches); 1400-1730: W preliminaries (2 matches); 1900-2230: W preliminaries (2 matches)

 

Hockey: 1000-1500: M pool stage (2 matches); 1030-1530: M pool stage (2 matches); 1700-2200: M pool stage (2 matches)

 

Judo: 1000-1400: W -63kg, M -81kg elimination rounds; 1600-1900: W -63kg, M -81 kg medal rounds

 

Rowing: 0930-1150: W single sculls, M single sculls quarters, W double sculls, M double sculls semis, W four, M four repechage

 

Rugby sevens: 1430-2045: W placement matches, semis, medal finals

 

Sailing: 1200-1900: M/W windsurfing, skiff

 

Shooting: 0930-1050: Mixed team 10m air pistol finals; 0900-1705: W trap qualification day 1, M trap qualification day 2 and finals

 

Surfing: 1900-0515 (0700-1715 Tahiti time): M/W quarters, semis, finals

 

Swimming: 1100-1300: W 200m fly, M 100m free, W 1500m free, W 100m free, M 200m breast, M 4x200m free relay heats; 2030-2230: M 100m free, W 200m fly semis, W 100m back, M 800m free finals, W 100m free, M 200m breast semis, M 4x200m free relay final

 

Table tennis: 1000-1200: M/W singles round 2; 1330-1600: Mixed doubles medal finals

 

Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (outside courts): M/W singles, M/W/Mixed doubles

 

Triathlon: 0800-1030: M ind. final

 

Volleyball: 0900-1130: M preliminary round; 1300-1530: M preliminary round; 1700-1930: M preliminary round; 2100-2330: M preliminary round

 

Water polo: 1030-1330: M preliminary round (2 matches); 1500-1800: M preliminary round (2 matches); 1930-2230: M preliminary round (2 matches)

 

Wednesday July 31 (17 gold medal events)

 

Archery: 1200-1555: M/W ind. eliminations; 1745-2025: M/W ind. eliminations

 

Artistic gymnastics: 1730-2015: M ind. all-around final

 

Badminton: 0830-1200: M/W singles group stage; 1400-1730: M/W singles group stage; 1930-2300: M/W singles group play stage, Mixed doubles quarters

 

Basketball: 1100-1515: M/W group phase (2 matches); 1715-1900: M/W group phase (1 match); 2100-2245: M/W group phase (1 match)

 

Basketball 3X3: 1730-1930: M/W pool round (4 matches); 2100-2300: M/W pool round (4 matches)

 

Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)

 

BMX freestyle: 1310-1630: M/W final

 

Boxing: 1100-1325: W 60kg quarters, W 66kg, M 57kg, M 71kg round of 32 or round of 16; 1530-1810: W 60kg quarters, W 66kg, M 57kg, M 71kg round of 32 or round of 16; 2000-2225: W 60kg quarters, W 66kg, M 57kg, M 71kg round of 32 or round of 16

 

Canoe slalom: 1530-1830: W C1 semis, finals

 

Diving: 1100-1200: W synchro 10m platform final

 

Equestrian: 1000-1530: Dressage Grand Prix qualifier

 

Fencing: 1200-1730: M sabre team through semis, placement matches; 1930-2140: M sabre team medal finals

 

Football: 1700-2300: W group stage (6 matches)

 

Handball: 0900-1230: M preliminaries (2 matches); 1400-1730: M preliminaries (2 matches); 1900-2230: M preliminaries (2 matches)

 

Hockey: 1000-1500: W pool stage (2 matches); 1030-1530: W pool stage (2 matches); 1700-2200: M/W pool stage (2 matches); 1730-2230: M/W pool stage (2 matches)

 

Judo: 1000-1400: W -70kg, M -90kg elimination rounds; 1600-1900: W -70kg, M -90kg medal rounds

 

Rowing: 0930-1310: M lightweight double sculls, W lightweight double sculls final C, M single sculls, W single sculls semis C/D, M coxless pair, W coxless pair, M lightweight double sculls, W lightweight double sculls semis, M quadruple sculls, W quadruple sculls final B and medal final

 

Sailing: 1200-1900: M/W windsurfing, skiff

 

Shooting: 0900-1030: M 50m rifle 3 pos. qualification; 0900-1705: W trap qualification day 2 and finals

 

Swimming: 1100-1300: W 200m breast, M 200m back, W 200m fly heats; 2030-2230: W 100m free, M 200m fly finals, W 200m fly semis, W 1500m free final, M 200m back, W 200m breast, M 200m breast, M 100m free finals

 

Table tennis: 1000-1300: M/W singles round 2; 1500-1800: M/W singles round 3; 2000-2300: M/W singles round 3

 

Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M/W singles; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): M/W singles, M/W/Mixed doubles; 1200-1900 (outside courts): M singles, W/Mixed doubles

 

Triathlon: 0800-1040: W ind. final


Volleyball: 0900-1130: M preliminary round; 1300-1530: M preliminary round; 1700-1930: W preliminary round; 2100-2330: W preliminary round

 

Water polo: 1400-1700: W preliminary round (2 matches); 1830-2130: W preliminary round (2 matches)

 

Thursday August 1 (18 gold medal events)
Archery: 0930-1325: M/W ind. eliminations; 1530-1925: M/W ind. eliminations


Artistic gymnastics: 1815-2025: W ind. all-around final

 

Athletics (track and field): 0730-0905: M 20km race walk final; 0920-1105: W 20km race walk final

 

Badminton: 0830-1100: M singles round of 16, W doubles quarters; 1300-1630: M doubles quarters, M singles round of 16; 1830-2200: W singles round of 16, Mixed doubles semis

 

Basketball: 1100-1515: W group phase (2 matches); 1715-1900: W group phase (1 match); 2100-2245: W group phase (1 match)

 

Basketball 3X3: 0900-1100: M/W pool round (4 matches); 1230-1430: M/W pool round (4 matches); 1800-2000: M/W pool round (4 matches); 2130-2330: M/W pool round (4 matches)

 

Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)

 

BMX racing: 2000-2220: M/W quarters and last-chance runs

 

Boxing: 1100-1325: W 50kg, W 75kg round of 32 or round of 16, W 54kg, M 63.5kg, M 92kg quarters; 1530-1810: W 50kg, W 75kg round of 32 or round of 16, W 54kg, M 63.5kg, M 92kg quarters; 2000-2225: W 50kg, W 75kg round of 32 or round of 16, W 54kg, M 63.5kg, M 92kg quarters

 

Canoe slalom: 1530-1835: M K1 semis, finals

 

Equestrian: 1100-1400: Jumping team qualifier

 

Fencing: 1000-1710: W foil team through semis, placement matches; 1910-2200: W foil team medal finals

 

Golf: 0900-1800: M golf round 1

 

Handball: 0900-1230: W preliminaries (2 matches); 1400-1730: W preliminaries (2 matches); 1900-2230: W preliminaries (2 matches)

 

Hockey: 1000-1500: M pool stage (2 matches); 1030-1530: M pool stage (2 matches); 1700-2200: W pool stage (2 matches); 1730-2230

 

Judo: 1000-1400: W -78kg, M -100kg elimination rounds; 1600-1900: W -78kg, M -100kg medal rounds

 

Rowing: 0930-1240: W single sculls, M single sculls semis, W eight, M eight repechage, W double sculls, M double sculls, W coxless four, M coxless four

final B, W double sculls, M double sculls, W coxless four, M coxless four medal final

 

Sailing: 1200-1900: M/W skiff medal races, M/W windsurfing, dinghy

 

Shooting: 0930-1050: M 50m rifle 3 pos. finals; 1200-1330: W 50m rifle 3 pos. qualification

Swimming: 1100-1300: W 200m back, M 50m free, M 200m IM, W 4x200m free relay heats; 2030-2230: W 200m fly, M 200m back finals, M 50m free semis, W 200m breast final, W 200m back, M 200m IM semis, W 4x200m free relay final

 

Table tennis: 1000-1300: M/W singles quarters; 1500-1800: M/W singles quarters; 2000-2300: M/W singles quarters

 

Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M singles quarters, W singles semis; 1900-2300 (Court Philippe Chartrier): M singles quarters, W singles semis; 1200-1900 (Court Suzanne Lenglen): M singles quarters, W/Mixed doubles semis; 1200-1900 (Court Simonne Mathieu): W/Mixed doubles semis

 

Volleyball: 0900-1130: W preliminary round; 1300-1530: W preliminary round; 1700-1930: W preliminary round; 2100-2330: W preliminary round

 

Water polo: 1030-1330: M preliminary round (2 matches); 1500-1800: M preliminary round (2 matches); 1930-2230: M preliminary round (2 matches)

 

Friday August 2 (23 gold medal events)
Archery: 0930-1205: Mixed team eliminations; 1415-1725: Mixed team medal rounds

 

Athletics (track and field): 1005: M decathlon 100m; 1010: M hammer throw qualification A; 1015: W high jump qualification; 1035: W 100m preliminary round; 1055: M decathlon long jump; 1105: M 1500m round 1; 1135: M hammer throw qualification B; 1150: W 100m round 1; 1215: M decathlon shot put; 1800: M decathlon high jump; 1810: W 5000m round 1; 1815: W triple jump qualification; 1855: W discus throw qualification A; 1910: Mixed 4x400m relay round 1; 1945: W 800m round 1; 2010: M shot put qualification; 2020: W discus throw qualification B; 2050: M decathlon 400m; 2120: M 10,000m final

 

Badminton: 0830-1300: M/W doubles semis; 1500-2230: M singles quarters, Mixed doubles medal matches

 

Basketball: 1100-1515: M group phase (2 matches); 1715-1900: M group phase (1 match); 2100-2245: M group phase (1 match)

 

Basketball 3X3: 0900-1100: M/W pool round (4 matches); 1230-1430: M/W pool round (4 matches); 1730-1930: M/W pool round (4 matches); 2100-2300: M/W pool round (4 matches)

 

Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1500-1800: M/W preliminary phase (3 matches); 2000-2300: M/W preliminary phase (3 matches)

 

BMX racing: 2000-2230: M/W semis and finals

 

Boxing: 1530-1810: W 57kg round of 32 or round of 16, M 51kg, M 80kg, M +92kg quarters; 2000-2240: W 57kg round of 32 or round of 16, M 51kg, M 80kg, M +92kg quarters

 

Diving: 1100-1200: M synchro 3m springboard final

 

Equestrian: 1400-1630: Jumping team final

 

Fencing: 1200-1730: M épée team through semis, placement matches; 1930-2140: M épée team medal finals

 

Football: 1500-0000: M quarters (4 matches)

 

Golf: 0900-1800: M golf round 2

 

Handball: 0900-1230: M preliminaries (2 matches); 1400-1730: M preliminaries (2 matches); 1900-2230: M preliminaries (2 matches)

 

Hockey: 1000-1500: W pool stage (2 matches); 1030-1530: M pool stage (2 matches); 1700-2200: M pool stage (2 matches); 1730-2230

 

Judo: 1000-1400: W +78kg, M +100kg elimination rounds; 1600-1900: W +78kg, M +100kg medal rounds

 

Rowing: 0930-1250: M single sculls, W single sculls finals F/E/D, M coxless pair, W coxless pair, M lightweight double sculls, W lightweight double sculls final B, M coxless pair, W coxless pair, M lighweight double sculls, W lightweight double sculls medal final

 

Sailing: 1200-1900: M/W windsurfing medal series, M/W/Mixed dinghy

 

Shooting: 0900-1400: W 25m pistol qualification; 0930-1050: W 50m rifle 3 pos. finals; 0900-1400: M skeet qualification day 1

 

Surfing: Reserve day

 

Swimming: 1100-1300: M 100m fly, W 200m IM, W 800m free, Mixed 4x100m medley relay heats; 2030-2230: M 50m free, W 200m back, M 200m IM finals, M 100m fly, W 200m IM semis

 

Table tennis: 1000-1200: M/W singles semis; 1330-1530: M/W singles semis

 

Tennis: 1200-1700 (Court Philippe Chartrier): M singles semis, W singles bronze medal final; 1900-2330 (Court Philippe Chartrier): M singles semis, Mixed doubles gold medal final; 1200-1700 (Court Suzanne Lenglen): M/Mixed doubles bronze medal final

 

Trampoline gymnastics: 1200-1430: W final; 1800-2030: M final

 

Volleyball: 0900-1130: M preliminary round; 1300-1530: M preliminary round; 1700-1930: M preliminary round; 2100-2330: M preliminary round

 

Water polo: 1400-1700: W preliminary round (2 matches); 1830-2130: W preliminary round (2 matches)

 

Saturday August 3 (28 gold medal events)
Archery: 0930-1115: W ind. eliminations; 1300-1520: W ind. medal rounds

 

Artistic gymnastics: 1530-1800: M floor, W vault, M pommel horse finals

 

Athletics (track and field): 1005: M decathlon 110m hurdles; 1010: M pole vault qualification; 1035: M 100m preliminary round; 1055: M decathlon discus throw A; 1110: W 800m repechage; 1145: M 100m round 1; 1200: M decathlon discus throw B; 1340: M decathlon pole vault; 1910: M decathlon javelin throw A; 1915: M 1500m repechage; 1935: M shot put final; 1950: W 100m semis; 2010: M decathlon javelin throw B; 2020: W triple jump final; 2055: Mixed 4x400m relay final; 2120: W 100m final; 2145: M decathlon 1500m final

 

Badminton: 0830-1300: W singles quarters; 1500-1730: W doubles medal matches

 

Basketball: 1100-1515: M/W group phase (2 matches); 1715-1900: M/W group phase (1 match); 2100-2245: M/W group phase (1 match)

 

Basketball 3X3: 1730-1930: W Pool round (4 matches); 2130-2230: W Play-in round (2 matches)

 

Beach volleyball: 0900-1300: M/W preliminary phase (4 matches); 1600-1900: M/W preliminary phase or lucky loser round (3 matches); 2100-0000: M/W lucky loser round (3 matches)

 

Boxing: 1530-1755: W 50kg, W 66kg, M 57kg, M 71kg quarters, W 60kg semis; 2000-2225: W 50kg, W 66kg, M 57kg, M 71kg quarters, W 60kg semis

 

Canoe slalom: 1530-1915: M/W kayak cross single Round 1 and repechage

 

Equestrian: 1000-1630: Dressage Grand Prix Special team final

 

Fencing: 1130-1700: W sabre team through semis, placement matches; 1900-2110: W sabre team medal finals

 

Football: 1500-0000: W quarters (4 matches)

 

Golf: 0900-1800: M golf round 3

 

Handball: 0900-1230: W preliminaries (2 matches); 1400-1730: W preliminaries (2 matches); 1900-2230: W preliminaries (2 matches)

 

Hockey: 1000-1500: W pool stage (2 matches); 1030-1530: W pool stage (2 matches); 1700-2200: W pool stage (2 matches)

 

Judo: 0800-1400: Mixed team elimination rounds, repechage, semis; 1600-1900: Mixed team medal rounds

 

Road cycling: 1100-1815: M road race

 

Rowing: 0930-1140: W single sculls, M single sculls finals C/B and medal final, W eight, M eight medal final

 

Sailing: 1200-1900: M/W/Mixed dinghy, Mixed multihull

 

Shooting: 0930-1050: W 25m pistol finals; 0900-1705: W skeet qualification day 1, M skeet qualification day 2 and finals


Swimming: 1100-1300: W 50m free, M 1500m free, M 4x100m medley relay, W 4x100m medley relay heats; 2030-2230: M 100m fly final, W 50m free semis, W 200m IM, W 800m free, Mixed 4x100m medley relay finals

 

Table tennis: 1330-1600: W singles medal finals

 

Tennis: 1200-1900 (Court Philippe Chartrier): M singles bronze medal final, W singles, M doubles gold medal finals

 

Volleyball: 0900-1130: W preliminary round; 1300-1530: W preliminary round; 1700-1930: M preliminary round; 2100-2330: M preliminary round

 

Water polo: 1030-1330: M preliminary round (2 matches); 1500-1800: M preliminary round (2 matches); 1930-2230: M preliminary round (2 matches)

 

Sunday August 4 (20 gold medal events)
Archery: 0930-1115: M ind. eliminations; 1300-1520: M ind. medal rounds

 

Artistic gymnastics: 1500-1740: M rings, W uneven bars, M vault finals

 

Athletics (track and field): 1005: W 3000m steeplechase round 1; 1020: W hammer throw qualification A; 1055: W 200m round 1; 1100: M long jump qualification; 1145: W hammer throw qualification B; 1150: M 110m hurdles round 1; 1235: W 400m hurdles round 1; 1905: M 400m round 1; 1950: W high jump final; 2000: M 100m semis; 2030: M hammer throw final; 2035: W 800m semis; 2110: M 1500m semis; 2150: M 100m final

 

Badminton: 0830-1300: M/W singles semis; 1500-1730: M doubles medal matches

 

Basketball: 1100-1515: W group phase (2 matches); 1715-1900: W group phase (1 match); 2100-2245: W group phase (1 match)

 

Basketball 3X3: 1730-1930: M pool round (4 matches); 2130-2230: M Play-in round (2 matches)

 

Beach volleyball: 0900-1100: M/W round of 16 (2 matches); 1300-1500: M/W round of 16 (2 matches); 1700-1900: M/W round of 16 (2 matches); 2100-2300: M/W round of 16 (2 matches)

 

Boxing: 1100-1325: W 57kg, W 75kg quarters, W 54kg, M 51kg, M 63.5kg, M 80kg, M 92kg semis; 1530-1755: W 57kg, W 75kg quarters, W 54kg, M 51kg, M 63.5kg, M 80kg, M 92kg semis

 

Canoe slalom: 1530-1725: M/W kayak cross single heats

 

Equestrian: 1000-1400: Dressage Grand Prix Freestyle ind. final

 

Fencing: 1000-1710: M foil team through semis, placement matches; 1910-2200: M foil team medal finals

 

Golf: 0900-1830: M golf round 4 (medal final)

 

Handball: 0900-1230: M preliminaries (2 matches); 1400-1730: M preliminaries (2 matches); 1900-2230: M preliminaries (2 matches)

 

Hockey: 1000-1500: M quarters (2 matches); 1730-2230: M quarters (2 matches)

 

Road cycling: 1400-1845: W road race

Sailing: 1200-1900: M/W Kite, M/W/Mixed dinghy, Mixed multihull

 

Shooting: 0900-1700: M 25m rapid fire pistol qualification; 0930-1705: W skeet qualification day 2 and finals

Swimming: 1830-2030: W 50m free, M 1500m free, M 4x100m medley relay, W 4x100m medley relay finals

 

Table tennis: 1330-1600: M singles medal finals

 

Tennis: 1200-1900 (Court Philippe Chartrier): W doubles bronze, gold medal finals, M singles gold medal final

 

Volleyball: 0900-1130: W preliminary round; 1300-1530: W preliminary round; 1700-1930: W preliminary round; 2100-2330: W preliminary round

 

Water polo: 1400-1700: W preliminary round (2 matches); 1830-2130: W preliminary round (2 matches)

 

Monday August 5 (17 gold medal events)

 

Artistic gymnastics: 1145-1515: M parallel bars, W balance beam, M horizontal bar, W floor finals

 

Artistic swimming: 1930-2100: Team technical routine

 

Athletics (track and field): 1005: M 400m hurdles round 1; 1010: M discus throw qualification A; 1040: W pole vault qualification; 1050: W 400m hurdles repechage; 1120: M 400m repechage; 1135: M discus throw qualification B; 1155: W 400m round 1; 1250: W 200m repechage; 1900: M pole vault final; 1904: M 3000m steeplechase round 1; 1955: M 200m round 1; 2035: W discus throw final; 2045: W 200m semis; 2110: W 5000m final; 2145: W 800m final

 

Badminton: 0945-1230: W singles medal matches; 1430-1730: M singles medal matches

 

Basketball 3X3: 1730-1930: M/W semis; 2100-2330: M/W medal finals

 

Beach volleyball: 0900-1100: M/W round of 16 (2 matches); 1300-1500: M/W round of 16 (2 matches); 1700-1900: M/W round of 16 (2 matches); 2100-2300: M/W round of 16 (2 matches)

 

Canoe slalom: 1530-1730: M/W kayak cross semis, finals

 

Diving: 1000-1210: W 10m platform preliminary; 1500-1700: W 10m platform semis

 

Equestrian: 1400-1800: Jumping ind. qualifier

 

Football: 1800-2100; 2100-0000: M semis

 

Hockey: 1000-1500: W quarters (2 matches); 1730-2230: W quarters (2 matches)

 

Sailing: 1200-1900: M/W Kite, M/W/Mixed dinghy, Mixed multihull

 

Shooting: 0930-1050: M 25m rapid fire pistol finals; 0900-1635: Mixed team skeet qualification and finals

 

Sport climbing: 1000-1400: M boulder/lead semis (boulder), W speed qualification

 

Table tennis: 1000-1300: M/W team round of 16; 1500-1800: M/W team round of 16; 2000-2300: M/W team round of 16

 

Track cycling: 1700-2020: M team sprint qualifying, M team pursuit qualifying, W team sprint qualifying, first round, medal finals

 

Triathlon: 0800-1010: Mixed team relay final

 

Volleyball: 0900-1130: M quarters; 1300-1530: M quarters; 1700-1930: M quarters; 2100-2330: M quarters

 

Water polo: 1200-1630: M preliminary round (3 matches); 1830-2300: M preliminary round (3 matches)

 

Wrestling: 1500-1700: M Greco-Roman 60kg, M Greco-Roman 130kg, W freestyle 68kg round of 16, quarters; 2100-2200: M Greco-Roman 60kg, M

 

Greco-Roman 130kg, W freestyle 68kg semis

 

Tuesday August 6 (15 gold medal events)
Artistic swimming: 1930-2100: Team free routine

 

Athletics (track and field): 1005: W 1500m round 1; 1020: M javelin throw qualification A; 1050: M 110m hurdles repechage; 1115: W long jump qualification; 1120: W 400m repechage; 1150: M javelin throw qualification B; 1200: M 400m hurdles repechage; 1230: M 200m repechage; 1935: M 400m semis; 1955: W hammer throw final; 2007: W 400m hurdles semis; 2015: M long jump final; 2050: M 1500m final; 2110: W 3000m steeplechase final; 2140: W 200m final

 

Basketball: 1100-1300: M quarters; 1430-1630: M quarters; 1800-2000: M quarters; 2130-2330: M quarters

 

Beach volleyball: 1700-1900: M/W quarters (2 matches); 2100-2300: M/W quarters (2 matches)

 

Boxing: 2130-2330: W 50kg, W 66kg, M 71kg semis, W 60kg final

 

Canoe sprint: 0930-1450: M C2 500m, M K1 1000m, M K4 500m, W C2 500m, W K1 500m, W K4 500m heats and quarters

 

Diving: 1000-1200: M 3m springboard preliminary; 1500-1700: W 10m platform final

 

Equestrian: 1000-1230: Jumping ind. final

 

Football: 1800-2100; 2100-0000: W semis

 

Handball: 0930-1130: W quarters; 1330-1530: W quarters; 1730-1930: W quarters; 2130-2330: W quarters

 

Hockey: 1400-1600: M semis; 1900-2100: M semis

 

Sailing: 1200-1900: M/W dinghy medal races, M/W Kite, Mixed dinghy, Mixed multihull

 

Skateboard: 1230-1600: W park preliminaries; 1730-1900: W park medal final

 

Sport climbing: 1000-1400: W boulder/lead semis (boulder), M speed qualification

 

Table tennis: 1000-1300: M/W team round of 16; 1500-1800: M/W team quarters; 2000-2300: M/W team quarters

 

Track cycling: 1730-2030: M team sprint first round, medal finals, M team pursuit first round, W team pursuit qualifying

 

Volleyball: 0900-1130: W quarters; 1300-1530: W quarters; 1700-1930: W quarters; 2100-2330: W quarters

 

Water polo: 1400-1700: W quarters (2 matches); 1900-2200: W quarters (2 matches)

 

Wrestling: 1100-1330: M Greco-Roman 60kg, M Greco-Roman 130kg, W freestyle 68kg repechage, M Greco-Roman 77kg, M Greco-Roman 97kg, W

freestyle 50kg round of 16 and quarters; 1815-2145: M Greco-Roman 77kg, M Greco-Roman 97kg, W freestyle 50kg semis, M Greco-Roman 60kg, M

 

Greco-Roman 130kg, W freestyle 68kg medal finals

 

Wednesday August 7 (21 gold medal events)
Artistic swimming: 1930-2115: Team acrobatic routine (medal final)


Athletics (track and field): 0730-1050: Marathon race walk mixed relay final; 1005: M high jump qualification; 1015: W 100m hurdles round 1; 1025: W javelin throw qualification A; 1100: M 5000m round 1; 1145: M 800m round 1; 1150: W javelin throw qualification B; 1235: W 1500m repechage; 1900: W pole vault final; 1905: M 110m hurdles semis; 1915: M triple jump qualification; 1935: M 400m hurdles semis; 2002: M 200m semis; 2025: M discus throw final; 2045: W 400m semis; 2120: M 400m final; 2140: M 3000m steeplechase final

 

Basketball: 1100-1300: W quarters; 1430-1630: W quarters; 1800-2000: W quarters; 2130-2330: W quarters

 

Beach volleyball: 1700-1900: M/W quarters (2 matches); 2100-2300: M/W quarters (2 matches)

 

Boxing: 2130-2330: W 57kg, M +92kg semis, M 63.5kg, M 80kg final

 

Canoe sprint: 0930-1510: M C1 1000m, M K2 500m, W C1 200m, W K2 500m heats and quarters

 

Diving: 1000-1200: M 3m springboard semis; 1500-1700: W 3m springboard preliminary

 

Golf: 0900-1800: W golf round 1

 

Handball: 0930-1130: M quarters; 1330-1530: M quarters; 1730-1930: M quarters; 2130-2330: M quarters

 

Hockey: 1400-1600: W semis; 1900-2100: W semis

 

Sailing: 1200-1900: Mixed dinghy, Mixed multihull medal races, M/W Kite

 

Skateboard: 1230-1600: M park preliminaries; 1730-1900: M park medal final

 

Sport climbing: 1000-1315: M boulder/lead semis (lead), W speed medal finals

 

Table tennis: 1000-1300: M/W team quarters; 1500-1800: M/W team quarters; 2000-2300: M team semis

 

Taekwondo: 0900-1230: M 58kg, W 49kg qualification rounds; 1430-1730: M 58kg, W 49kg quarters, semis; 1930-2300: M 58kg, W 49kg repechage rounds and medal finals

 

Track cycling: 1245-1545: M sprint qualifying, early rounds, repechage rounds, W keirin first round, repechage, W team pursuit first round; 1730-2025: M sprint early rounds, repechage rounds, M team pursuit medal finals, W team pursuit medal finals

 

Volleyball: 1600-1830: M semis; 2000-2230: M semis

 

Water polo: 1400-1700: M quarters (2 matches); 1900-2200: M quarters (2 matches)

 

Weightlifting: 1500-1730: Men’s 61kg final; 1930-2200: W 49kg final

 

Wrestling: 1100-1330: M Greco-Roman 77kg, M Greco-Roman 97kg, W freestyle 50kg repechage, M Greco-Roman 67kg, M Greco-Roman 87kg, W freestyle 53kg round of 16 and quarters; 1815-2145: M Greco-Roman 67kg, M Greco-Roman 87kg, W freestyle 53kg semis, M Greco-Roman 77kg, M Greco-Roman 97kg, W freestyle 50kg medal finals

 

Thursday August 8 (26 gold medal events)
Athletics (track and field): 1005: W heptathlon 100m hurdles; 1025: W shot put qualification; 1035: W 100m hurdles repechage; 1105: W heptathlon high jump; 1110: W 4x100m relay round 1; 1135: M 4x100m relay round 1; 1200: M 800m repechage; 1935: W heptathlon shot put; 1935: W 1500m semis; 2000: W long jump final; 2025: M javelin throw final; 2030: M 200m final; 2055: W heptathlon 200m; 2125: W 400m hurdles final; 2145: M 110m hurdles final


Basketball: 1730-1930: M semis; 2100-2300: M semis

 

Beach volleyball: 1700-1900: M/W semis (2 matches); 2100-2300: M/W semis (2 matches)

 

Boxing: 2130-2330: W 75kg, M 57kg semis, W 54kg, M 51kg final

 

Canoe sprint: 1030-1430: M C2 500m, M K4 500m, W C2 500m, W K4 500m semis and finals

 

Diving: 1000-1200: W 3m springboard semis; 1500-1700: M 3m springboard final

 

Football: 1700-2000: M bronze-medal game

 

Golf: 0900-1800: W golf round 2

 

Handball: 1630-1830: W semis; 2130-2330: W semis

 

Hockey: 1400-1600: M bronze-medal game; 1900-2130: M gold-medal game

 

Modern pentathlon: 1100-1730: M/W fencing ranking round

 

Rhythmic gymnastics: 1000-1300: Ind. All-around qualification; 1500-1800: Ind. all-around qualification

 

Sailing: 1200-1900: M/W Kite medal series

 

Sport climbing: 1000-1315: W boulder/lead semis (lead), M speed medal finals

 

Swimming: 0730-1030: W 10km marathon final

 

Table tennis: 1000-1300: M team semis; 1500-1800: W team semis; 2000-2300: W team semis

 

Taekwondo: 0900-1230: M 68kg, W 57kg qualification rounds; 1430-1730: M 68kg, W 57kg quarters, semis; 1930-2300: M 68kg, W 57kg repechage rounds and medal finals

 

Track cycling: 1700-2025: M sprint quarters, classification races, M omnium (medal final), W keirin quarters, semis, medal final

 

Volleyball: 1600-1830: W semis; 2000-2230: W semis

 

Water polo: 1300-1600: W classification matches & semis (2 matches); 1800-2100: W classification matches & semis (2 matches)

 

Weightlifting: 1500-1730: W 59kg final; 1930-2200: M 73kg final

 

Wrestling: 1100-1330: M Greco-Roman 67kg, M Greco-Roman 87kg, W freestyle 53kg repechage, M freestyle 57kg, M freestyle 86kg, W freestyle 57kg round of 16 and quarters; 1815-2145: M freestyle 57kg, M freestyle 86kg, W freestyle 57kg semis, M Greco-Roman 67kg, M Greco-Roman 87kg, W freestyle 53kg medal finals

 

Friday August 9 (33 gold medal events)
Artistic swimming: 1930-2130: Duet technical routine


Athletics (track and field): 1005: W heptathlon long jump; 1040: W 4x400m relay round 1; 1105: M 4x400m relay round 1; 1120: W heptathlon javelin throw A; 1130: M 800m semis; 1205: W 100m hurdles semis; 1230: W heptathlon javelin throw B; 1930: W 4x100m relay final; 1940: W shot put final; 1945: M 4x100m relay final; 2000: W 400m final; 2010: M triple jump final; 2015: W heptathlon 800m final; 2055: W 10,000m final; 2145: M 400m hurdles final

 

Basketball: 1730-1930: W semis; 2100-2300: W semis

 

Beach volleyball: 2100-0000: M or W medal finals (2 matches)

 

Boxing: 2130-2330: W 50kg, W 66kg, M 71kg, M 92kg final

 

Breaking: 1600-1810: W ind. qualifying; 2000-2200: W ind. final

 

Canoe sprint: 1030-1440: M K2 500m, W C1 200m, W K2 500m semis and finals

 

Diving: 1000-1200: M 10m platform preliminary; 1500-1700: W 3m springboard final

 

Football: 1500-1800: W bronze-medal game; 1800-2130: M gold-medal game

 

Golf: 0900-1800: W golf round 3

 

Handball: 1630-1830: M semis; 2130-2330: M semis

 

Hockey: 1400-1600: W bronze-medal game; 2000-2230: W gold-medal game

 

Modern pentathlon: 13:00 – 19:00: M semi-final 1 and semi-final 2

 

Rhythmic gymnastics: 1000-1230: Group all-around qualification; 1430-1700: Ind. all-around final

 

Sport climbing: 1000-1330: M boulder/lead medal final

 

Swimming: 0730-1030: M 10km marathon final

 

Table tennis: 1000-1300: M team bronze medal final; 1500-1830: M team gold medal final

 

Taekwondo: 0900-1230: M 80kg, W 67kg qualification rounds; 1430-1730: M 80kg, W 67kg quarters, semis; 1930-2300: M 80kg, W 67kg repechage rounds and medal finals

 

Track cycling: 1400-1600: M sprint semis, W sprint qualifying, early rounds, repechage rounds; 1800-2015: M sprint medal finals, W Madison final, W sprint early rounds, repechage rounds

 

Volleyball: 1600-1830: M bronze-medal game

 

Water polo: 1300-1600: M classification matches & semis (2 matches); 1800-2100: M classification matches & semis (2 matches)

 

Weightlifting: 1500-1730: M 89kg final; 1930-2200: W 71kg final

 

Wrestling: 1100-1330: M freestyle 57kg, M freestyle 86kg, W freestyle 57kg repechage, M freestyle 74kg, M freestyle 125kg, W freestyle 62kg round of 16 and quarters; 1815-2145: M freestyle 74kg, M freestyle 125kg, W freestyle 62kg semis, M freestyle 57kg, M freestyle 86kg, W freestyle 57kg medal finals

 

Saturday August 10 (39 gold medal events)
Artistic swimming: 1930-2200: Duet free routine (medal final)


Athletics (track and field): 0800-1100: M marathon final; 1910: M high jump final; 1925: M 800m final; 1940: W javelin throw final; 1945: W 100m hurdles final; 2000: M 5000m final; 2025: W 1500m final; 2112: M 4x400m relay final; 2122: W 4x400m relay final

 

Basketball: 1100-1300: M bronze-medal game; 2130-0000: M gold-medal game

 

Beach volleyball: 2100-0000: M or W medal finals (2 matches)

 

Boxing: 2130-2330: W 57kg, W 75kg, M 57kg, M +92kg final

 

Breaking: 1600-1810: M ind. qualifying; 2000-2200: M ind. final

 

Canoe sprint: 1030-1420: M C1 1000m, M K1 1000m, W K1 500m semis and finals

 

Diving: 1000-1200: M 10m platform semis; 1500-1700: M 10m platform final

 

Football: 1700-2030: W gold-medal game

 

Golf: 0900-1830: W golf round 4 (medal final)

 

Handball: 1000-1200: W bronze-medal game; 1500-1730: W gold-medal game

 

Modern pentathlon: 09:30 – 15:30: W semi-final 1 and semi-final 2; 17:30 – 20:00: M final

 

Rhythmic gymnastics: 1400-1545: Group all-around final

 

Sport climbing: 1000-1330: W boulder/lead medal final


Table tennis: 1000-1300: W team bronze medal final; 1500-1830: W team gold medal final

 

Taekwondo: 0900-1230: M +80kg, W +67kg qualification rounds; 1430-1730: M +80kg, W +67kg quarters, semis; 1930-2300: M +80kg, W +67kg repechage rounds and medal finals

 

Track cycling: 1700-2020: M keirin first round, repechage, M Madison final, W sprint quarters, classification races

 

Volleyball: 1300-1545: M gold-medal game; 1715-1945: W bronze-medal game

 

Water polo: 0900-1200: W bronze-medal game; 1400-2100: W/M classification matches, W gold-medal game

 

Weightlifting: 1130-1400: M 102kg final; 1600-1830: W 81kg final; 2030-2300: M +102kg final

 

Wrestling: 1100-1330: M freestyle 74kg, M freestyle 125kg, W freestyle 62kg repechage, M freestyle 65kg, M freestyle 97kg, W freestyle 76kg round of 16 and quarters; 1815-2145: M freestyle 65kg, M freestyle 97kg, W freestyle 76kg semis, M freestyle 74kg, M freestyle 125kg, W freestyle 62kg medal finals

 

Sunday August 11 (13 gold medal events)
Athletics (track and field): 0800-1115: W marathon final


Basketball: 1130-1330: W bronze-medal game; 1530-1800: W gold-medal game

 

Handball: 0900-1100: M bronze-medal game; 1330-1600: M gold-medal game

 

Modern pentathlon: 1100-1330: W final

 

Track cycling: 1100-1440: M keirin quarters, semis, medal finals, W sprint semis, medal finals, W omnium (medal final)

 

Volleyball: 1300-1545: W gold-medal game

 

Water polo: 0900-1200: M bronze-medal game; 1400-1550: M gold-medal game

 

Weightlifting: 1130-1400: W +81kg final

 

Wrestling: 1100-1415: M freestyle 65kg, M freestyle 97kg, W freestyle 76kg repechage and medal finals

 

Closing Ceremony

Related News
Shubman Gill.

Gill lauds competition for opener's spot

July 15, 2024, 01:47 AM - 3 mins read

Rohit Sharma to play ODIs & Test cricket after retiring from T20I

Rohit to play ODIs & Test after retiring from T20I

July 15, 2024, 01:23 AM - 4 mins read

Carlos Alcaraz Wins Wimbledon Crown in Stunning Fashion.

Alcaraz triumphs over Djokovic to claim Wimbledon title

July 14, 2024, 10:20 PM - 4 mins read

A Mikel Oyarzabal goal at the last minute saw England down 2-1, with new golden boy Lamine Yamal getting the Young Player of the tournament award

Spain wins 4th record European Championship title

July 14, 2024, 09:16 PM - 2 mins read

Indian batters Yashasvi Jaiswal (L) and Shubman Gill (R) during the fourth T20 International.

India outclasses Zimbabwe, seal series with 3-1 lead

July 13, 2024, 07:39 AM - 4 mins read

Representational Image.

ICC to address budget overrun for T20 WC US leg

July 13, 2024, 03:41 AM - 2 mins read

Representative Image.

EX-Olympians stress need for continuous preparation

July 13, 2024, 12:13 AM - 4 mins read

Carlos Alcaraz in action.

Alcaraz stuns Medvedev to reach Wimbledon final again

July 12, 2024, 11:39 PM - 3 mins read

Saudi Arabia to host first Olympic Esports in 2025

Saudi Arabia to host first Olympic Esports in 2025

July 12, 2024, 08:21 PM - 2 mins read

https://www.instagram.com/thelaughclubofficial/
https://www.instagram.com/burraahhh_/

Sports

See All
Shubman Gill.

Gill lauds competition for opener's spot

July 15, 2024, 01:47 AM - 3 mins read

"After losing the first match, we were under a bit of pressure. It's not easy to play back-to-back games and the series was planned in a way that there were two back-to-back games, a couple of days rest, and then again back-to-back games."

Read more
Rohit Sharma to play ODIs & Test cricket after retiring from T20I

Rohit to play ODIs & Test after retiring from T20I

July 15, 2024, 01:23 AM - 4 mins read

The 37-year-old Indian cricket player, Sharma, gives confirmation on playing other formats of the game 'for a while'.

Read more
Carlos Alcaraz Wins Wimbledon Crown in Stunning Fashion.

Alcaraz triumphs over Djokovic to claim Wimbledon title

July 14, 2024, 10:20 PM - 4 mins read

Carlos Alcaraz has made history by successfully defending his Wimbledon title, defeating Novak Djokovic in a thrilling final. The young Spaniard claimed victory with a score of 6-2, 6-2, 7-6(4), showcasing his remarkable talent on the prestigious grass court.

Read more
A Mikel Oyarzabal goal at the last minute saw England down 2-1, with new golden boy Lamine Yamal getting the Young Player of the tournament award

Spain wins 4th record European Championship title

July 14, 2024, 09:16 PM - 2 mins read

A Mikel Oyarzabal goal at the last minute saw England down 2-1, with new golden boy Lamine Yamal getting the Young Player of the tournament award

Read more
Sanju Samson Mukesh Kumar Star In India's Series Clincher. Image BCCI X.

India wins final T20I against Zimbabwe to take series 4-1

July 14, 2024, 09:42 AM - 4 mins read

India secured a commanding 42-run victory over Zimbabwe in the fifth and final T20I at Harare Sports Club, clinching the series 4-1. Vice-captain Sanju Samson and fast-bowler Mukesh Kumar were the stars of the match, delivering standout performances that guided India to a strong finish in the series.

Read more
MPs flag off 'Bharat in Paris' marathon for Indian Olympic Movement

MPs flag off 'Bharat in Paris' marathon for Olympic Movement

July 14, 2024, 04:51 AM - 4 mins read

The race was flagged off by union minister of textiles Giriraj Singh and Manoj Tiwary, a member of the parliament.

Read more
Indian batters Yashasvi Jaiswal (L) and Shubman Gill (R) during the fourth T20 International.

India outclasses Zimbabwe, seal series with 3-1 lead

July 13, 2024, 07:39 AM - 4 mins read

This is the second time that India beat Zimbabwe by 10 wickets after a similar margin win at the same venue in 2016.

Read more
Representational Image.

ICC to address budget overrun for T20 WC US leg

July 13, 2024, 03:41 AM - 2 mins read

"Many members aren't happy with Tetley's performance. He had tendered his resignation but it can't be said that the USA leg of the T20 World Cup has got anything to do with it," an ICC board source stated on conditions of anonymity.  

Read more
Representative Image.

EX-Olympians stress need for continuous preparation

July 13, 2024, 12:13 AM - 4 mins read

Recalling the unforgettable moments during and after the Rio event, the Arjuna awardee said: "As I finished fourth I had told sir Bisweswar Nandi how can I face the crores of countrymen who had reposed so much faith in me, who had put so much expectations on me, I had wanted to go straight to my city Agartala on return but he said the entire country is waiting for you."

Read more
Carlos Alcaraz in action.

Alcaraz stuns Medvedev to reach Wimbledon final again

July 12, 2024, 11:39 PM - 3 mins read

The Spanish prodigy, just 19 years old, showcased his flair and resilience in a hard-fought battle that saw him overcome early nerves to secure a place in his second consecutive Wimbledon final.

Read more
It’s Novak Djokovic vs Carlos Alcaraz in Wimbledon final

It’s Novak Djokovic vs Carlos Alcaraz in Wimbledon final

July 12, 2024, 10:23 PM - 2 mins read

At 37, Djokovic has the chance to equal Roger Federer's record of eight Wimbledon titles and become the tournament's oldest champion of the modern era if he avenges last year's dramatic five-set final loss to Alcaraz.

Read more
Saudi Arabia to host first Olympic Esports in 2025

Saudi Arabia to host first Olympic Esports in 2025

July 12, 2024, 08:21 PM - 2 mins read

The International Olympic Committee (IOC) announced that the inaugural Olympic Esports Games will be held in Saudi Arabia in 2025. 

Read more

TOP CATEGORIES

  • Nation

QUICK LINKS

About us Rss FeedSitemapPrivacy PolicyTerms & Condition
logo

2024 News Arena India Pvt Ltd | All rights reserved | The Ideaz Factory